Tłumacz Migam - Międzynarodowe Centrum Kultury Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon Tekst łatwy do czytania i rozumienia Informacje dla zwiedzających
Złap dystans – wirtualne spotkania w MCK
A-
A+
W ostatnich miesiącach zostaliśmy zmuszeni do porzucenia swoich zwyczajów, nawyków i rytuałów oraz dystansowania się. Nie musi to jednak oznaczać w naszym rozumieniu wyłącznie izolacji i samotnie przeżywanego znudzenia. Jak pisała Wisława Szymborska: „kto patrzy z góry, ten najłatwiej się myli”. Patrzenie z dystansu było od zawsze ważne w naszych działaniach, bo pozwalało na mówienie o kulturze i historii oraz poruszanie wielu, często niełatwych tematów.

Dopiero dystans pozwala na zmianę perspektywy. Wierzymy, że dzięki naszym działaniom w sieci, przeżywanie dzielącego nas społecznego dystansu może być jednocześnie okazją do dzielenia się opowieściami o najbliższych nam sprawach: Krakowie, Europie Środkowej, architekturze i sztuce. Cykl Złap dystans jest zaproszeniem do spotkania i rozmowy w świecie wirtualnym, do skorzystania z naszego programu, wiedzy i do wspólnego odnajdywania się w nowej rzeczywistości.

Grafika z czarnym tłem i napisem

Austria bez Wiednia

Spotkanie online z cyklu „Złap dystans” z okazji wydania najnowszego numeru HERITO poświęconego Austrii. W spotkaniu udział wzięli Martin Pollack i Jacek Purchla. Poprowadził je Łukasz Galusek, zastępca dyrektora ds. programowych MCK, a słowo wstępne wygłosił Philipp Charwath, Konsul Generalny Austrii w Krakowie.
Spotkanie z Bogumiłą Berdychowską, Aleksandrą Hnatiuk, Mykołą Riabczukiem i Michałem Nogasiem

Spotkanie z Bogumiłą Berdychowską, Aleksandrą Hnatiuk, Mykołą Riabczukiem i Michałem Nogasiem

Spotkanie z cyklu Złap dystans poświęcone było wystawie „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” oraz próbie odpowiedzi na pytanie czego Polacy nie wiedzą o Ukrainie. Na ile nasze mity narodowe przesłoniły nam współczesne wydarzenia, w jaki sposób można budować paralele losów Polaków i Ukraińców?
Rozmowa z Sharon Macdonald

Spotkanie z Sharon Macdonald i Marią Kobielską

Co tworzy krainę pamięci? W jaki sposób termin Sharon Macdonald przedefiniowuje powszechne myślenie o boomie pamięciowym, kryzysie pamięci, dziedzictwie europejskim i tożsamościach narodowych? Kiedy praktycznie wszyscy w środowisku akademickim zajmują się dziś „studiami pamięci”, dyscyplinarna perspektywa antropologii kulturowej może zmienić to pole, o czym świadczą refleksje Macdonald nad metodologią i szereg wnikliwych studiów przypadku przedstawionych w jej Krainach pamięci .
Złap dystans: Niewidzialna Europa

Spotkanie z Jarkiem Szubrychtem, Aleksandrą Wojtaszek i Bartoszem Sadulskim

Rozmowa toczy się wokół najnowszego numeru HERITO 42/43: Niewidzialne miejsca. Gośćmi spotkania są Jarek Szubrycht i Aleksandra Wojtaszek.
Złap dystans. Wiele twarzy Ukrainy

Spotkanie z Oleną Babakovą, Tarasem Lawrukiem, Kubą Snopkiem i Iwoną Reichardt

O Ukrainie opowiadają dr Olena Babakova, dr Taras Lawruk i dr Kuba Snopek. Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego wystawie Ukraina. Wzajemne spojrzenia , którą można oglądać w Galerii MCK od 17 września do 16 stycznia 2022 roku.
Złap dystans - Jan Pamuła. System – Emocje – Wszechświat

Spotkanie z Beatą Gawrońską-Oramus

Spotkanie poświęcone wybranym problemom z twórczości tego pioniera polskiej sztuki komputerowej i jego osobistym doświadczeniom. Prof. Jan Pamuła jest artystą wszechstronnym, malarzem, grafikiem, teoretykiem sztuki, uprawiającym zarówno techniki tradycyjne, jak też posługującego się mediami cyfrowymi. Tworzy własną wizję rzeczywistości, w której elementem stabilizującym układ jest konstrukcja, a barwa oddaje uczucia i jest wyrazem ekspresji autora. Jego prace powstają w kontakcie z miejscem, przestrzenią kulturową i duchową różnych obszarów globu.
Spotkanie z Waldemarem Łazugą

Spotkanie z Waldemarem Łazugą

„Uwikłani w (c.k.) przeszłość” to do pewnego stopnia ciąg dalszy problematyki książki profesora Waldemara Łazugi zatytułowanej Kalkulować.... Polacy na szczytach c. k. monarchii . Ale nie „życie po życiu monarchii”, lecz tych Polaków (ministrów, parlamentarzystów, wysokich urzędników, profesorów uniwersytetu, artystów i ludzi pióra), którzy odgrywali w niej kluczową rolę lub których wielka kariera (jak Piłsudskiego czy Dmowskiego) w Galicji się zaczęła.
Baner

Spotkanie z Agnieszką Rejniak-Majewską

Entuzjazm związany z rozwojem nowoczesnej kultury wizualnej: kina, popularnej prasy ilustrowanej i eksperymentów fotograficznych spod znaku „das neue Sehen” miał już w latach 20. swoje krytyczne dopełnienie w komentarzach mówiących o nasilającej się „fotoinflacji”. Swoistą odpowiedzią na tę sytuację było gromadzenie i przetwarzanie przez artystów gotowych obrazów, od kolekcji „materiałów znalezionych” ( Album  Hannah Höch), użycia ich w trybie ironiczno-prześmiewczych parafraz, do zaangażowanego politycznie fotomontażu (John Heartfield).
Baner Złap dystans: Jak sobie wyobrazić kosmos?

Spotkanie z Łukaszem Lamżą

Żyjemy w pięknych czasach – każdy z nas ma dostęp do tysięcy zdjęć, wizualizacji i symulacji komputerowych, pokazujących w najdrobniejszych szczegółach planety, gwiazdy i galaktyki. Co jednak, jeśli zadamy pytanie, jaki właściwie Kosmos jest „tak naprawdę”? Czy galaktyki „naprawdę” są kolorowe? Czy bardziej „słuszny” jest widok Drogi Mlecznej gołym okiem czy zdjęcie z radioteleskopu? Jak wyglądałby Układ Słoneczny, gdyby przedstawić planety w ich rzeczywistym rozmiarze? Przed nami wspólna wyprawa w poszukiwaniu „prawdziwego Kosmosu”.

Spotkanie z Christianem Fuhrmeisterem, Jackiem Purchlą i Magdaleną Łanuszką

Żaden inny kraj poza współczesną Polską nie był terenem wielkiego eksperymentu przestrzennego w tworzeniu niemieckiego  Lebensraum . Najnowsza książka MCK dostarcza - po raz pierwszy - najpełniejszy przegląd dziedzictwa architektonicznego pozostawionego tam przez Trzecią Rzeszę. O jej złożoności rozmawiają profesorowie Christian Fuhrmeister (ZI, Monachium), Jacek Purchla (MCK, Kraków) i dr Magdalena Łanuszka (MCK, Kraków).
Baner: Złap dystans

Spotkanie z Nelly Bekus i Jackiem Purchlą

Białoruś jest nam znacznie bliższa, niż to się na pierwszy rzut oka wydaje, nie tylko ze względu na wspólną historię. Być może jednak o żadnym z naszych sąsiadów nie wiemy tak mało. Postrzegana jako brzydkie kaczątko postradzieckiej transformacji, Białoruś często jest odbierana nieprzychylnie, a niekiedy wręcz niesprawiedliwie. W Polsce Białorusini pozostają zagadką, choć przecież od wielu miesięcy kibicujemy ich demokratycznemu zrywowi.
Baner Złap dystans

Spotkanie z Adamem Mazurem

Trudno sobie wyobrazić kształt dzisiejszej kultury wizualnej bez sposobów widzenia wypracowanych przez fotografów i fotografki epoki weimarskich Niemiec. Wykład Adama Mazura, który odbył się w cyklu spotkań  Złap dystans , był poświęcony najważniejszym nazwiskom od Johna Heartfielda, Hannah Höch i Raoula Hausmanna, przez László Moholy-Nagy'a i Alberta Rengera-Patzscha, po Augusta Sandera, Karla Blossfeldta i Lotte Jacobi.
Baner Złap dystans: Gruzja fasynuje

Spotkanie z Radosławem Karasiewiczem-Szczypiorskim, Piotrem Rypsonem i Lechem Kończakiem

Polacy fascynują się Gruzją, a ona im się odwdzięcza. Wciąż jednak mało wiemy, jak wiele dobrego wynika dziś ze współpracy Polaków z Gruzinami. Opowiedzieli o tym podczas spotkania z cyklu  Złap dystans : prof. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, archeolog, dr Piotr Rypson, historyk sztuki, i Lech Kończak, dyrektor Instytutu Polskiego w Tbilisi, w rozmowie z Katarzyną Fortuną.
Baner Złap dystans: Architektura i ideologia

Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, Michałem Wiśniewskim oraz Jagodą Załęską-Kaczko

Część nazistowskich planów, dotyczących przebudowy architektonicznej na ziemiach Polski, zrealizowano w czasie wojny, inne pozostały na papierze. Niektóre budowle nadal noszą swe kłopotliwe piętno, wiele jednak wtopiło się w otoczenie.
Baner Złap dystans: Litwa na nowo

Spotkanie z Rasą Rimickaitė i Nikodemem Szczygłowskim

Niewiele wiemy o Litwie, a w myśleniu o niej często wspomagamy się stereotypami. W ich obalaniu może pomóc przygotowany przez redakcję „Herito” numer poświęcony Litwie, ale to zaledwie wstęp, niewielki przewodnik po kulturze i dziedzictwie naszych sąsiadów, nie dość wyczerpujący, ale dający asumpt do rozmowy.
Baner Złap dystans: Prześniona Galicja

Spotkanie z Larrym Wolffem i Łukaszem Galuskiem

Na czym polegało habsburskie „wymyślanie” Galicji? Czym jest historia intelektualna jej idei? Ile było w niej fantazji i w jakim stopniu się ona ziściła?
Baner Złap dystans: Dziedzictwo najbadziej kłopotliwe?

Spotkanie z Hanną Grzeszczuk-Brendel, Jackiem Purchlą, Robertem Trabą

Spotkanie poświecone książce  Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce odbyło się z udziałem prof. Hanny Grzeszczuk-Brendel, prof. Jacka Purchli oraz prof. Roberta Traby, z którymi rozmawiał Michał Olszewski.
Baner Złap dystans: Krakowska szkoła grafiki

Spotkanie z Jadwigą Kaim-Otrębą i Ryszardem Otrębą

W ramach kolejnego wirtualnego spotkania z cyklu  Złap dystans  Międzynarodowe Centrum Kultury odbyła się rozmowa z Jadwigą i Ryszardem Otrębami, którym dedykowana jest wystawa  Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba
Baner Złap dystans: Projektowanie graficzne. O krakowskich pionierach

Spotkanie z Czesławą Frejlich i Władysławem Plutą

Spotkanie, związane z wystawą  Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba , dotyczyło początków kształcenia w dziedzinie projektowania graficznego i komunikacji wizualnej na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaproszeni goście, prof. Czesława Frejlich i prof. Władysław Pluta, związani od lat z tą uczelnią, opowiedzieli o wybitnych animatorach unikalnego w latach 60. programu, między innymi profesorach Andrzeju Pawłowskim, Zbigniewie Chudzikiewiczu i Ryszardzie Otrębie, entuzjastach i prekursorach traktowania grafiki, jako integralnej komponenty codziennego życia
Baner Złap dystans: Orient i Kraków

Spotkanie z Łukaszem Galuskiem i Adamem Balcerem

Premiera filmu „Orient i Kraków. Spacery po wielokulturowym Krakowie” w reżyserii Tomasza Mielnika. Scenariusz przygotował Adam Balcer we współpracy z Jarosławem Kociszewskim. Projekcję poprzedziła rozmowa Łukasza Galuska z Adamem Balcerem, pomysłodawcą filmu i jego narratorem.
Baner Złap dystans: Herito. Dziedzictwo na przyszłość

Spotkanie z Łukaszem Galuskiem, Bartoszem Sadulskim i Pawłem Plichtą

Spotkanie, zaplanowane z okazji jubileuszu dziesięciolecia kwartalnika „Herito”, dotyczyło jego historii oraz zagadnień, jakie pismo porusza. Zaproszeni goście – redaktorzy kwartalnika – opowiadali, o jakich elementach dziedzictwa i kultury Europy Środkowej warto współcześnie rozmawiać i zastanawiali się nad tym, które z nich koniecznie należy promować.
Baner Złap dystans: Wynalezienie Europy Wschodniej

Spotkanie z Larrym Wolffem

Odbyło się pierwsze polskie spotkanie autorskie prof. Larry’ego Wolffa, amerykańskiego profesora, badacza Europy Środkowej i Wschodniej, z którym rozmawiał będzie prof. Adam Leszczyński. W swojej książce  Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia  poświęconej sposobom, w jaki francuscy pisarze, dyplomaci i wojskowi projektowali oświeceniowe wyobrażenia Europy Wschodniej, Wolff próbuje wyjść poza stereotypy dotyczące tego regionu i sprawdzić, w jaki sposób one powstawały.
Baner Złap dystans: Papier, kamień, nożyce

Spotkanie z Przemkiem Dębowskim i Kubą Sowińskim

„Książka to obiekt, który powinien być również estetyczną całością. Najłatwiej o to, gdy projektuje ją jedna osoba” powiedział w wywiadzie dla dwutygodnik.com Przemek Dębowski, czołowy polski projektant i współzałożyciel wydawnictwa Karakter, autor wielu znakomitych książkowych okładek.
Baner Złap dystans: Przeszłość ma przyszłość

Spotkanie z Jackiem Purchlą

Odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu  Złap dystans . Z prof. Jackiem Purchlą o jego najnowszej książce pt.  Przeszłość ma przyszłość  rozmawiała Magdalena Rigamonti.
Baner Złap dystans: Nie oddychaj zbyt głębokot

Spotkanie z Julią Fiedorczuk i Filipem Springerem

Po wakacyjnej przerwie odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Złap dystans . Tym razem Julia Fiedorczuk i Filip Springer rozmawiali o związkach człowieka z naturą. Temu tematowi poświęcony jest również najnowszy, „zielony” numer kwartalnika „Herito”.
Baner Złap dystans: Światłoczułość do natury

Spotkanie z Michałem Kortą

W ramach kolejnego wirtualnego spotkania z cyklu   Złap dystans  odbyła się rozmowa z fotografem Michałem Kortą.
Baner Złap dystans: Chorwacja jej kultura i dzieje

Spotkanie z Maciejem Czerwińskim

Odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Złap dystans. Tym razem dr hab. Maciej Czerwiński opowiedział o historii i kulturze Chorwacji, której poświęcił swoją najnowszą książkę pt.  Chorwacja. Dzieje, kultura, idee . Jest to kolejny, 17. już tom w serii Biblioteka Europy Środka pod redakcją prof. Jacka Purchli wydany nakładem Wydawnictwa Międzynarodowego Centrum Kultury.
Baner Złap dystans: Rośliny i zwierzęta

Spotkanie z Krzysztofem Radoszkiem

W ramach kolejnego wirtualnego spotkania z cyklu   Złap dystans   odbyła się rozmowa z kuratorem wystawy   Rośliny i zwierzęta   oraz projektantem towarzyszącego jej albumu – Krzysztofem Radoszkiem.
Baner Złap dystans: W stronę Xenopolis

Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim

W ramach cyklu wirtualnych spotkań  Złap dystans  Międzynarodowe Centrum Kultury zaprosiło w piątek, 5 czerwca 2020 r., o godz. 19.00 na rozmowę na żywo z Krzysztofem Czyżewskim, praktykiem idei, pisarzem, tłumaczem, redaktorem, reżyserem, autorem książki  W stronę Xenopolis  wydanej w styczniu przez Wydawnictwo MCK (jako 14. tom serii Biblioteka Europy Środka pod redakcją prof. Jacka Purchli). Rozmowę na profilu MCK na Facebooku poprowadził Łukasz Galusek.
Baner Złap dystans: Socrealizm magiczny

Spotkanie z Łukaszem Galuskiem, Anną Syską i Michałem Wiśniewskim

Czy dojrzeliśmy do zdystansowanego spojrzenia na dziedzictwo socrealizmu? Które socrealistyczne realizacje przetrwały próbę czasu? Socrealizm magiczny – żart czy hipoteza? Na te pytania odpowiedzi szukali Łukasz Galusek, Anna Syska i Michał Wiśniewski podczas pierwszego spotkania online w ramach cyklu  Złap dystans  inspirowanego ostatnim numerem naszego kwartalnika „Herito”.
×
Dodano do koszyka:

Kontynuuj zakupy Przejdź do koszyka