Tłumacz Migam - Międzynarodowe Centrum Kultury Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon Tekst łatwy do czytania i rozumienia Informacje dla zwiedzających
Biblioteka Europy Środka
A-
A+

Seria wydawnicza BIBLIOTEKA EUROPY ŚRODKA powstała w Międzynarodowym Centrum Kultury w 2009 roku, a pierwszą książką w niej wydaną była „Lekcja Europy Środkowej” Csaby G. Kissa. Profesor Jacek Purchla, założyciel MCK, jego wieloletni dyrektor, a także pomysłodawca i redaktor tej serii, pisał wtedy, że jej głównym celem jest uchwycenie rozmaitych zjawisk kulturowych dokonujących się na terenie, gdzie granice polityczne zmieniają się dużo szybciej niż kultura, dziedzictwo oraz pamięć o przeszłości.

Owa dychotomia właśnie stanowi siłę napędową serii, a także główny przedmiot jej zainteresowania, każda z książek do niej należących stara się bowiem oświetlić Europę Środkową z różnych perspektyw, przyjmując za punkt wyjścia albo konkrety kraj i jego historię, albo szczególny problem, jakieś zjawisko rozgrywające się ponad granicami, dotyczące wielu krajów.

W serii tej ukazało się 18 tytułów, w tym książki poświęcone Chorwacji, Czechom, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgrom, Budapesztowi, czy Lwowowi. W serii publikuje się też eseje wybitnych intelektualistów, zakorzeniających swoją refleksję w tej części świata – Emila Brixa „Z powrotem w Europie Środkowej. Eseje i szkice”, Emila Brixa i Erharda Buska „Nowe Spojrzenie na Europę Środkową” (w przekładzie Anny Śliwy), Krzysztofa Czyżewskiego „W stronę Xenopolis”, Simony Škrabec „Geografia wyobrażona. Koncepcje Europy Środkowej w XX wieku” czy Larry’ego Wolffa „Wynalezienie Europy Wschodniej i Idea Galicji”.  

Do serii BIBLIOTEKI EUROPY ŚRODKA należą książki reprezentujące literaturę niefikcjonalną, łączące esej kulturowy z traktatem historycznym, płynnie poruszające się pomiędzy gatunkami, dające opis gęsty i wielopoziomowe diagnozy.

Rolą książek publikowanych w tej serii jest pokazywać różnice, ale jednocześnie łączyć, nakłaniać do namysłu, ale jednocześnie rejestrować niezwykłe tempo zmian, budować dialog, ale też zachować odrębność głosów wszystkich aktorów działających na scenie, jaką jest Europa Środkowa.

Okładka: Ukraina. Wyrwać się z przeszłości

Jarosław Hrycak - Ukraina. wyrwać się z przeszłości

Niezwykła, bo napisana z myślą o przyszłości historia Ukrainy. Opowiada dzieje kraju od chrztu kijowskiego księcia Włodzimierza w 988 roku aż do agresji Rosji na pełną skalę w 2022 roku. Powstała dla ludzi młodych; dla Ukraińców obywatelskie szlify zdobywających na Majdanach i dla ich rówieśników za granicą, od których zależy przyszłość Europy i świata.
Książka leży na szarym papierze imitującym skałę. Czerwone tło.

Lech Kończak – Tbilisi. O Gruzji, ludziach i dziełach

Książka pomyślana jako swoisty przewodnik po mieście i zarazem esej o gruzińskiej tożsamości, w którym symboliczna topografia stolicy opowiada o kraju, jego dziedzictwie i współczesności. 9 wybranych miejsc bądź budowli — takich jak plac Tatarski, katedra Sioni, opera czy narodowy panteon na Mtacmindzie — stanowi punkt wyjścia do przedstawienia najważniejszych momentów historycznych i ich znaczenia, twórców i dzieł kanonicznych dla gruzińskiej kultury.
Książka na niebieskim tle.

Egidio Ivetic – Adriatyk. Morze i jego cywilizacja

Adriatyk – morze wiążące ze sobą wybrzeża i ludy, odnoga kolebki cywilizacji europejskiej.  Morze jest nie tylko organizmem czy mechanizmem – jest także drogą, którą wędrują dobra i ludzie, a także idee, wynalazki, języki i kultury. Adriatyk w książce Egido Ivetica stanowi przestrzeń symboliczną, w której przeglądają się lokalne i narodowe wspólnoty, miejsce styku – interioru i wybrzeża, Wschodu i Zachodu, katolicyzmu i prawosławia, kultury rzymskiej i słowiańskiej.
Książka położona na mapach.

Csaba G. Kiss – Lekcja Europy Środkowej. Eseje i szkice

Publikacja stanowi wybór esejów prof. Kissa publikowanych w Polsce i na Węgrzech. Autor – wybitny znawca zagadnień środkowoeuropejskich – jest historykiem kultury, politologiem i historykiem literatury; prowadzi badania z zakresu komparatystyki literatur Europy Środkowej, a także mitów i symboli narodowych w literaturze.
Czerwona książka położona na mapach.

Emil Brix – Z powrotem w Europie Środkowej

Eseje zebrane w tomie skupiają się na oddziaływaniu tradycji i pluralizmu na wspólne życie mieszkańców Europy Środkowej i całego kontynentu począwszy od schyłku monarchii habsburskiej, na współczesnych kwestiach sąsiedzkich kończąc.
Książka leżąca na starych mapach.

Simona Škrabec – Geografia wyobrażona. Koncepcja Europy Środkowej w XX wieku

Książka, która próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest Europa Środkowa i dlaczego tak trudno ją zdefiniować, zwłaszcza z perspektywy wydarzeń rozgrywających się w wieku XX. Geografia wyobrażona Europy Środkowej, i równie wyobrażona spoistość zamieszkujących ją narodów, dopuszcza wiele koncepcji rozważających złożoność kulturową regionu.
Książka leżąca na starych mapach.

Rudolf Chmel – Kompleks słowacki. Eseje

Rozmowa o przeszłości i teraźniejszości – zwłaszcza o tym, co tłumione, wyparte – oczyszcza i może pomóc wyzwolić się z kompleksów. Na pewno zaś dodaje odwagi, by się z nimi skonfrontować. Z kompleksem narodowym Słowaków Rudolf Chmel konfrontuje się nieustannie – jako błyskotliwy publicysta i ironista, któremu nie brak przy tym akademickiej precyzji.
Książka leżąca na starych mapach.

Katarzyna Kotyńska – Lwów. O odczytywaniu miasta na nowo

Pierwsze całościowe ujęcie obrazu Lwowa w literaturach różnych narodów, obejmujące całe dwudzieste stulecie, w którym najwyraźniej zaobserwować można sposoby konstruowania polskiej, ukraińskiej, żydowskiej i rosyjskiej narracji lwowskiej, ich wzajemne związki i konflikty. Dopiero na takim tle czytelne stają się dzisiejsze spory i dyskusje o tożsamości lwowskiej.
Książka leżąca na starych mapach.

Claudio Magris – O demokracji, pamięci i Europie Środkowej

Teksty zebrane w książce  O demokracji, pamięci i Europie Środkowej , w większości niepublikowane wcześniej po polsku, obejmują półwiecze eseistyki Claudia Magrisa. Znajdziemy w nich najważniejsze dla włoskiego pisarza zagadnienia – pytania o zasadę tworzenia i funkcjonowania prawa, o znaczenie laickości, rozważania o bolesnych zadaniach pamięci, o tożsamości i pograniczu. Oczywiście nie mogło również zabraknąć habsburskiego mitu.
Książka leżąca na starych mapach.

Lucian Boia – Dlaczego Rumunia jest inna?

Od lat siedemdziesiątych XX wieku nie ukazało się w Polsce żadne całościowe opracowanie dziejów Rumunii. Sam kraj przeszedł w tym czasie skomplikowaną i obfitującą w paradoksy drogę transformacji od jednej z najcięższych dyktatur komunistycznych do demokratycznego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Przypadek Rumunii jest więc tyleż fascynujący, ileż wymagający na nowo całościowego i krytycznego spojrzenia.

John Lukacs – Budapeszt 1900. Portret miasta i jego kultury

Książka Budapeszt 1900 Johna Lukacsa jest sagą o mieście i epoce, która bezpowrotnie minęła, lustrem, w którym odbija się ważny rozdział historii Węgier, wzruszającą przypowieścią o naszym wspólnym losie w Europie Środkowej, dziś znowu aktualną, choć autor portretował rodzinne miasto w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
Książka leżąca na starych mapach.

Paul Lendvai – Węgrzy. Tysiąc lat zwycięstw w klęskach

Jeśli istnienie i przetrwanie Węgier można uważać za cud, to Węgrzy przez wieki byli zwycięzcami w porażkach; cytując słowa Tibora Déryego, wypowiedziane po zdławionej rewolucji z 1956 roku: „Czym jest węgierskość? Żartem tańca nad katastrofami”.

Miljenko Jergović – Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia

Książka  M uszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia  to pierwszy zbiór esejów jednego z najwybitniejszych pisarzy chorwackich przygotowany specjalnie z myślą o polskich czytelnikach przez znakomitą tłumaczkę Magdalenę Petryńską.
Książka leżąca na starych mapach.

Turcja, Wielki Step i Europa Środkowa

Kiedy i gdzie powstał pierwszy przekład Koranu na język polski? Skąd w języku szwedzkim tureckie słowa? Czy Lwów był przez wieki bardziej bramą Orientu czy przedmurzem Europy? Czy praojczyzną Węgrów był mityczny Turan i dlaczego węgierska kuchnia pachnie orientalnymi przyprawami?
Pomarańczowa książka położona na różnych mapach.

Jiří Gruša – Czechy. Instrukcja obsługi

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku monachijska oficyna Piper, która między innymi specjalizuje się w przewodnikach, zwróciła się do wybitnego czeskiego pisarza Jiříego Grušy z propozycją napisania przewodnika po Czechach. Ale przewodniki Pipera nie przypominają innych publikacji tego typu – piszą je zawsze znani pisarze i są to bardziej historyczno-literackie eseje o krajach czy miastach niż „użytkowe” bedekery.
Zielona książka położona na różnych mapach.

Ľubomír Lipták – Słowacy. Stulecie dłuższe niż sto lat

Czy mieszkańcy Słowacji są potomkami pokonanego przez Madziarów mitycznego ludu króla Świętopełka? Kiedy Preszburg stał się Bratysławą i jaki interes miała w tym Praga? Na czym polegała słowacko-czeska „wojna o myślnik”? Wreszcie, jak w Europie Środkowej pozostać członkiem małego narodu prześladowanego przez widmo historycznych mitów i nadal utrzymać osobisty stosunek do własnej historii?
Niebieska książka położona na różnych mapach.

Krzysztof Czyżewski – W stronę Xenopolis

Jak w boleśnie podzielonej wspólnocie przełamać paraliż wzajemnych uprzedzeń i niechęci? Dlaczego słabe centrum wzmacnia granice i buduje zasieki? Czym jest dzisiaj „pogranicze” i jakich pytań nie wolno tam zadawać? Wreszcie, co to znaczy „zabić most” i dlaczego „bieda temu, kto wyrusza i nie powraca”? Najobszerniejszy jak dotąd wybór twórczości eseistycznej Krzysztofa Czyżewskiego – praktyka idei, pisarza, tłumacza, redaktora, reżysera – umiejscawia Europę Środkową w samym środku najważniejszych dla współczesnego świata pytań i problemów: kryzysu wspólnotowości, pogłębiających się podziałów i coraz ostrzejszych wojen kulturowych.
Zielona książka położona na różnych mapach.

Emil Brix, Erhard Busek – Nowe spojrzenie na Europę Środkową. Czy od niej zależy przyszłość Europy?

Istnieją dwa główne poglądy na temat Europy Środkowej. Dla jednych jest ona historią sukcesu ostatnich dziesięcioleci i pokojowej transformacji politycznej oraz zintegrowania z zachodnioeuropejskimi strukturami gospodarczymi. Dla innych nadal uchodzi za podzielony i częściowo zmarginalizowanym region, strefę buforową na peryferiach Zachodu, gdzie stabilność polityczną można osiągnąć jedynie za cenę narodowego populizmu.
Żółta książka położona na różnych mapach.

Maciej Czerwiński – Chorwacja. Dzieje, kultura, idee

Pierwsza od uzyskania niepodległości przez Chorwację synteza historii i kultury tego kraju napisana z myślą o polskich czytelnikach. Opowieść o dziejach Chorwatów od wędrówki nad Adriatyk po spełnienie marzenia o własnym państwie – o „swoich na swoim”.
Zielona książka położona na różnych mapach.

Larry Wolff – Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia

Podział na Europę Zachodnią i Wschodnią jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych stereotypów europejskich. Tym razem przygląda mu się Larry Wolff – profesor na New York University, a zatem człowiek spoglądający na obie strony tej granicy z pewnego dystansu.
Fioletowa książka położona na różnych mapach.

Larry Wolff – Idea Galicji. Historia i fantazja w kulturze politycznej Habsburgów

Książka przedstawia historię intelektualną idei Galicji – czyli studium miejsca jako pojęcia. Zaczynając bez mała jako ideologiczna tabula rasa, pusta nazwa odnosząca się do części zaanektowanego terytorium, z biegiem swojego historycznego istnienia Galicja obrosła „mitami”, a nawet wieloma przenikającymi się warstwami znaczeń.
×
Dodano do koszyka:

Kontynuuj zakupy Przejdź do koszyka