Tłumacz Migam - Międzynarodowe Centrum Kultury Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon Tekst łatwy do czytania i rozumienia Informacje dla zwiedzających
Wydarzenia towarzyszące
A-
A+
Fenomen Grupy Bloomsbury polega na różnorodności. W twórczości jej członków przeplatają się ze sobą malarstwo, grafika, literatura i teoria sztuki. Właśnie to bogactwo tematów i motywów oddaje wystawa prezentowana w Galerii MCK oraz program wydarzeń jej towarzyszących.

Zapraszamy Państwa na Brytyjskie czwartki, które pomogą odkryć różne aspekty Bloomsbury:

23.09, godz. 17.00
Dzielnica Bloomsbury i jej tajemnice

Marek Kucharski
Podczas pierwszego Brytyjskiego czwartku wysłuchamy opowieści wielkiego znawcy i entuzjasty zarówno Grupy Bloomsbury jak i samego Londynu.
Marek Kucharski - anglista, lektor na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumacz oraz pedagog. Zajmuje się także publicystyką i metodyką języka angielskiego. Jest wielkim znawcą i entuzjastą zarówno Grupy Bloomsbury jak i samego Londynu

30.09, godz. 17.00
Blaski i cienie Bloomsbury - dr Monika Rydiger rozmawia z Tonym Bradshawem, współkuratorem wystawy (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne)
Na temat „blasków i cieni” historii Bloomsbury rozmawiać będą podczas drugiego Brytyjskiego czwartku kuratorzy wystawy Tony Bradshaw - właściciel londyńskiej galerii Bloomsbury Workshop oraz dr Monika Rydiger - krytyk i historyk sztuki.

07.10, godz. 17.00  
Pokaz filmu Godziny, reż. S. Daldry
wstęp: Michał Oleszczyk
W ramach cyklu  Brytyjskie czwartki w MCK zapraszamy na pokaz filmu Godziny w reżyserii Stephena Daldry'ego (2002 r.), opartego na motywach nagrodzonej Nagrodą Pulitzera powieści Michaela Cunninghama pod tym samym tytułem. Trzy kobiety z trzech różnych epok połączone jednym dziełem literackim - Panią Dalloway. Akcja rozpoczyna się pod koniec XX wieku w Nowym Jorku, później przenosi się do Londynu w 1923 r. oraz do Los Angeles w 1949 r. Film otrzymał aż 9 nominacji, ale tylko jednego Oscara dla Nicole Kidman za rolę Virginii Woolf.
Wstęp przed projekcją wygłosi krytyk filmowy, Michał Oleszczyk

14.10, godz. 17.00  
Teatr Nowy w MCK – Czytanie prozy Virginii Woolf
W ramach cyklu Brytyjskie czwartki w MCK zapraszamy na Czytanie Dzienników Virginii Woolf przy muzyce w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich. Wybrane teksty z twórczości Woolf, opatrzone symbolicznym tytułem Chwile wolności, interpretować będzie aktorka Karina Grabowska-Fiałek. O przygotowanie reżyserskie zadbał Dominik Nowak - aktor, absolwent krakowskiej PWST, założyciel i zastępca dyrektora Teatru Nowego w Krakowie, autor tekstów teatralnych, pedagog. Oprawę muzyczną spotkania stanowić będzie Kwartet smyczkowy nr 3 Mishima Philipa Glassa.
Przy wydarzeniu zostaną wykorzystane fragmenty książki Chwile wolności. Dziennik 1915-1941, Virginia Woolf (tytuł oryginału: A Moment's Liberty. The Shorter Diary)
Text by Virginia Woolf© Quentin Bell and Angelica Garnett 1977, 1978, 1980, 1982, 1984
© Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007
© Copyright for the Polish translation by Magda Heydel

21.10, godz. 17.00
Nie tylko Bloomsbury. Dekadenckie i nowoczesne mieszkania artystów początków XX w.
dr hab. Andrzej Pieńkos
W ramach cyklu Brytyjskie czwartki w MCK zapraszamy na wykład dr. hab. Andrzeja Pieńkosa.  Punktem wyjścia będzie dom Vanessy Bell w Charleston, który odegrał ogromną rolę w życiu i twórczości członków Grupy Bloomsbury.
Nasz gość jest autorem książki Dom sztuki. Siedziba artystów w nowoczesnej kulturze europejskiej. Prezentuje w niej narodziny i rozwój niezwykłego zjawiska kulturowego, jakim jest dom artysty. Pokazuje zarówno pałace jak i chaty, wille i ogrody, a nawet całe - te realne i te wymyślone - terytoria twórców. To jedyna spisana dotychczas historia domu artysty jako specyficznego dzieła „innej twórczości” malarzy, pisarzy czy kompozytorów.
Dr hab. Andrzej Pieńkos - historyk sztuki, krytyk. Prowadzi badania nad sztuką i kulturą artystyczną Europy XVIII–XX w. Jest autorem książki Dom sztuki. Siedziby artystów w nowoczesnej kulturze europejskiej, która stanowi swojego rodzaju przegląd domów artystów.

28.10, godz. 17.00
Od polskich kresów do Bloomsbury: Marka Gertlera podróż ze Wschodu na Zachód
Sarah MacDougall (wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym)
Sarah MacDougall - historyczka sztuki, pisarka i kuratorka. W centrum jej zainteresowania leży twórczość angielskich malarzy i pisarzy początku XX w., żydowskiego pochodzenia, określanych jako „Whitechapel Boys”. Jest wybitną znawczynią sztuki Marka Gertlera – „satelity” Grupy Bloomsbury który przybył do Anglii z Przemyśla.

04.11, godz. 17.00
Asocjacje filmowe: brytyjska proza XX wieku na ekranie
Prof. Alicja Helman
W ramach cyklu Brytyjskie czwartki w MCK zapraszamy na spotkanie z prof. Alicją Helman, należącą do grona najwybitniejszych polskich filmoznawców.
Można powiedzieć, że film spełnił w historii Grupy Bloomsbury istotną rolę, przyczynił się bowiem do renesansu jej popularności. Wymienić tu należy wyświetlane w MCK, inspirowane prozą Wirginii Woolf Godziny (2003, reż. S. Daldry) i Orlando (1992, reż S. Potter) czy biograficzny, ukazujący obyczajowe tło Grupy Carrington (2005, reż. Ch. Hampton), o którym opowie nasza prelegentka.  Prof. Helman  skupi się zaś na fenomenie adaptacji Jamesa Ivory'ego, które uplastyczniły i przeformuowały popularne rozumienie brytyjskości.
Prof. Alicja Helman - teoretyk i historyk filmu, eseistka, tłumaczka. W polu jej zainteresowań leży m.in. tematyka filmowych adaptacji literatury czego dotyczy jedna z jej publikacji: Twórcza zdrada. Filmowe adaptacje literatury (1998)

18.11, godz. 17.00  
Teatr Nowy w MCK
Chwile istnienia - eseje Virginii Woolf z muzyką w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich
Zaprezentowane będą fragmenty utworów: O chorowaniu, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010, tłum. Magdalena Heydel; Własny pokój, Sic! , Warszawa 1997, tłum Agnieszka Graff; Chwile istnienia. Eseje autobiograficzne, Twój Styl, Warszawa 2005, tłum. Maja Lavergne.
W ramach cyklu Brytyjskie czwartki w MCK, zapraszamy na czytanie esejów Virginii Woolf przy muzyce w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Filharmoników Krakowskich w składzie: Marcin Türschmid - I skrzypce, Beata Kwiatkowska-Pluta - II skrzypce, Elżbieta Gromada - altówka oraz Franciszek Pall -wiolonczela.
Słowa, opatrzone symbolicznym tytułem Chwile istnienia interpretować będzie związana z Teatrem Nowym aktorka Barbara Sambor. Przygotowanie reżyserskie Dominik Nowak - aktor,  absolwent krakowskiej PWST, założyciel i zastępca dyrektora Teatru Nowego w Krakowie, autor tekstów teatralnych, pedagog.

21.11
Dzień Brytyjski w MCK
W programie m.in.: zwiedzanie wystawy z kuratorami, warsztaty dla dzieci, wykład Frances Spalding.
Zapraszamy na DZIEŃ BRYTYJSKI, w ramach którego odbędzie się wiele atrakcyjnych, bezpłatnych wydarzeń. Będzie można zwiedzić wystawę Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf w towarzystwie jej kuratorów, dr Moniki Rydiger oraz Tony'ego Bradshawa. Dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat przygotowane są warsztaty plastyczne pt. Dlaczego Brytania jest Wielka? (obowiązują zapisy), a dorosłych gości zapraszamy na wykład Frances Spalding pt. Wstrząs, przerażenie, zachwyt i nowatorstwo: wkład Grupy Bloomsbury w sztukę nowoczesną oraz spektakl brytyjskiego zespołu teatralnego pt. Vanessa & Virginia, opartego na motywach powieści Susan Sellers.
Frances Spalding – historyk sztuki, krytyk, autorka biografii, ma na swoim koncie liczne publikacje dotyczące poszczególnych postaci Bloomsbury jak i całej grupy. Jej wykład w ramach Dnia Brytyjskiego będzie próbą odpowiedzi na pytanie jaką rolę odegrała Grupa Bloomsbury w historii sztuki.

25.11, godz. 17.00   
Teoria Johna Maynarda Keynesa a obecny kryzys
Prof. Andrzej Wojtyna
W ramach cyklu Brytyjski czwartek w MCK zapraszamy na  wykład prof. Andrzeja Wojtyny. Keynes, ze względu na swoje zainteresowanie naukami ścisłymi, był najbardziej zagadkowym członkiem Grupy Bloomsbury, w której skład wchodzili wszak głównie artyści. Prof. Wojtyna opowie o czasach fascynacji Keynesa brytyjską bohemą, a następnie porówna kryzys z 1929 r. do tego, który świat przeżywał niedawno. Wyjaśni pojęcie współczesny keynesizm, czyli to, jak teoria Keyneysa ma się do obecnego kryzysu. Na zakończenie zaś wykładowca nawiąże do bieżącej sytuacji Polski i odpowie na pytanie, czy nasza gospodarka jest odporna na kryzys.
Prof. Andrzej Wojtyna - ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej i kierownik katedry Makroekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Autor książki Ewolucja keynesizmu a główny nurt ekonomii (2000)

2.12, godz. 17.00
Śladami prerafaelitów. Polsko/brytyjskie kontakty artystyczne w 1. połowie XX wieku
dr Andrzej Szczerski, dr Piotr Kopszak
W ramach cyklu Brytyjskie czwartki zapraszamy na  wykład dr. Andrzeja Szczerskiego oraz dr. Piotra Kopszaka.
Bractwo Prerafaelitów - jedno z pierwszych w świecie ugrupowań artystycznych założyli w 1848 roku studenci londyńskiej akademii: John Everet Millais, Dante Gabriel Rossetti i William Holman Hunt. Misją tego tajnego stowarzyszenia było przywrócenie malarstwu piękna, utraconego ich zdaniem wraz z narodzinami manieryzmu. Sięgali do czystej sztuki średniowiecza i wczesnego renesansu, do sztuki sprzed czasów Rafaela. Mimo krótkiego istnienia Bractwo Prerafaelitów wywołało międzynarodowy nurt przenikający sztukę i modę, a jego twórcy dali silny impuls sztuce przełomu wieków.
Dr Piotr Kopszak - historyk sztuki, pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, autor szeregu wystaw m.in. Artysta na wakacjach? w Muzeum Pałacu w Wilanowie i Sztuka w wielkim mieście w Galerii A w Starogardzie Gdańskim (2009).
Dr Andrzej Szczerski - adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UJ, opublikował m.in. Wzorce tożsamości. Recepcja sztuki brytyjskiej w Europie Środkowej około roku 1900 (2002)
Piotr Kopszak i Andrzej Szczerski są autorami wystaw Śladami prerafaelitów w Muzeum Pałacu w Wilanowie (2006) i Symbolism in Poland and Britain w Tate Britain w Londynie (z Alison Smith, 2009)

9.12, godz. 17.00  
Formalista Roger Fry
dr Andrzej Szczerski
W ramach cyklu Brytyjskie czwartki w MCK zapraszamy na wykład dr. Andrzeja Szczerskiego. przybliży on postać i działalność głównego teoretyka Grupy Bloomsbury, który przedkładał aspekty formalne dzieła nad jego wartości symboliczne. Fry jako pierwszy zaprezentował w Wielkiej Brytanii twórczość francuskich postimpresjonistów, organizując dwie ważne wystawy tej sztuki w Londynie, w 1910 i 1912. Na drugiej, obok prac francuskich malarzy, umieścił nowe prace Vanessy Bell i Duncana Granta - członków Grupy Bloomsbury, z którą związał się w roku 1910. Jako wykładowca Slade School of Arts w Londynie, poświęcał wiele uwagi pracy naukowej. Opublikował liczne pisma z zakresu teorii sztuki, które w dużej mierze były znane i dyskutowane również w Polsce
Dr Andrzej Szczerski - adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UJ, opublikował m.in. Wzorce tożsamości. Recepcja sztuki brytyjskiej w Europie Środkowej około roku 1900 (2002)

16.12, godz. 17.00
Warsztaty Omega – sztuka cenniejsza niż rzemiosło
dr Andrzej Szczerski
W ramach cyklu  Brytyjskie czwartki w MCK zapraszamy na wykład dr. Andrzeja Szczerskiego. Będzie można dowiedzieć się więcej na temat słynnych warsztatów Omega w szerszym kontekście ruchu odnowy rzemiosła (Arts & Crafts Movement).
Pracownię i salon wystawowy Omega Workshop powołali w 1913 r. w Londynie artyści związani z Grupą Bloomsbury: Roger Fry, Vanessa Bell i Duncan Grant. Ich intencją było stworzenie miejsca, w którym artyści będą projektować przedmioty codziennego użytku w awangardowej estetyce. Artyści nie sygnowali prac nazwiskiem, a jedynie znakiem pracowni - literą omega.
Dr Andrzej Szczerski - adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UJ, opublikował m.in. Wzorce tożsamości. Recepcja sztuki brytyjskiej w Europie Środkowej około roku 1900 (2002)

W każdą niedzielę zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w cenie biletu):
• O godz. 12.00 w języku polskim
• O godz. 15.00 w języku angielskim

9.10, o godz. 11 Spacer śladami krakowskich sióstr Virginii Woolf organizowany we współpracy z Fundacją Przestrzeń Kobiet.

×
Dodano do koszyka:

Kontynuuj zakupy Przejdź do koszyka