Nakład wyczerpany

Zsolnay. Węgierska secesja

Data wydania: 2017
Format: 24 x 28 cm
Oprawa: twarda
Objętość: 336

ISBN: 978-83-63463-65-6 Nakład wyczerpany
Rodzinna manufaktura Zsolnay to coś więcej niż wysokiej klasy rzemiosło artystyczne i dizajn. Wyroby opatrzone tą marką około roku 1900 mogły skutecznie rywalizować z wzornictwem Tiffany’ego czy Gallégo. Ceramika z Peczu zachwycała samego cesarza Franciszka Józef, a swoich odbiorców znajdowała nie tylko wśród zamożnych mieszkańców Austro-Węgier, ale też we Francji, Anglii czy w Stanach Zjednoczonych. Do dziś Zsolnay uchodzi za ważny składnik narodowej dumy Węgrów.


Album Zsolnay. Węgierska secesja prezentuje bogactwo, różnorodność oraz klasę artystyczną wzornictwa i sztuki z Niziny Panońskiej tamtego czasu. Katalog składa się z ponad 150 kolorowych fotografii prezentujących najciekawsze projekty pochodzące ze słynnej manufaktury z Peczu z okresu jej największej świetności. Znalazły się tu reprodukcje bogato zdobionych secesyjnych wazonów, serwisów kawowych z motywami roślinnymi, projekty kwiatowych zestawów deserowych czy awangardowych żyrandoli, a także archiwalne projekty najsłynniejszych serii produkcyjnych pochodzących z Zsolnay, które zdobiły niejeden mieszczański salon w tej części Europy.

Jeden z rozdziałów albumu poświęcono ceramice architektonicznej, która była ważną częścią produkcji manufaktury niemal od początku jej istnienia. Powstające w Peczu detale zdobiły wnętrza, fasady i dachy licznych budynków w całych Austro-Węgrzech. Układane w wielobarwne wzory dachówki nadawały charakterystyczny rys powstającym obiektom. Ceramika Zsolnay odegrała szczególna rolę w architekturze secesji – w realizacjach Ödöna Lechnera - określanego jako „węgierski Gaudí”.