Tłumacz Migam - Międzynarodowe Centrum Kultury Svg Vector Icons : http://www.onlinewebfonts.com/icon Tekst łatwy do czytania i rozumienia Informacje dla zwiedzających

HERITO cykl spotkań na Śląsku

Grafika z harmonogramem. Zielone tło a na nim domki z czerownej cegły.
A-
A+

8–23 września 2025

Ruszamy w podróż po Śląsku. Odwiedzimy Katowice, Chorzów, Rybnik i Zabrze. Będziemy dyskutować o potencjale architektury pokopalnianej, jej znaczeniu dla lokalnej społeczności, ale też rozpadzie postindustrialnych przestrzeni. Zapytamy o to, co po kopalniach i zastanowimy się, jak będą wyglądać pogórnicze miasta przyszłości.

 

„Pogórniczy” numer „Herito” podejmuje próbę zmapowania najciekawszych przykładów wykorzystania pogórniczego dziedzictwa w Polsce oraz rozpoznania zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z wykorzystaniem potencjału poindustrialnych przestrzeni. Składają się na nie ostatecznie nie tylko budynki i poprzemysłowe kompleksy, w tym szyby i hałdy, o których rozmawialiśmy w trakcie premiery numeru w Krakowie, lecz także ogrom dziedzictwa niematerialnego, związanego z miejscami nieuchronnie zamykanymi, przestrzeniami i lokalnymi społecznościami odchodzącymi w przeszłość.

O tym, jak rozpoznawać, dbać i pielęgnować architektoniczną spuściznę przemysłu oraz jego wymiar niematerialny i duchowy, będziemy rozmawiali w trakcie spotkań na Śląsku, gdzie przykłady spektakularnych rewitalizacji sąsiadują z popadającymi w ruinę symbolami minionej świetności.


Harmonogram:

08 wrześnie, godz. 18.00 – „Co po kopalniach?” Katowice, Teatr Śląski

Goście: dr Łukasz Galusek, Jarosław Makowski, Anna Syska

Prowadzenie: Bartosz Sadulski

Partnerzy wydarzenia: Teatr Śląski, Muzeum Śląskie


10 września, godz. 18.00 – „Jak się robi muzeum?” Chorzów, Muzeum Hutnictwa

Goście: dr Adam Hajduga, Tomasz Owoc

Prowadzenie: Bartosz Sadulski

Partner wydarzenia: Muzeum Hutnictwa


17 września, godz. 18.00 – „Pogórnicze miasto przyszłości”, Rybnik, Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Goście: Marek Gołosz, Adam Kowalski

Prowadzenie: Bartosz Sadulski

Partnerzy wydarzenia: Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Galeria Sztuki Rzeczna w Rybniku


23 września  „Śląsk przyszłości”, Zabrze, Muzeum Górnictwa Węglowego

Goście: Bartłomiej Szewczyk, Izolda Czmok, Grzegorz Kulik

Prowadzenie: Bartosz Sadulski

Partner wydarzenia: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu  Kopalnia Guido

×
Dodano do koszyka:

Kontynuuj zakupy Przejdź do koszyka